Článek z ABC

09.01.2022

Jak slepovat papírové modely: Kufřík s nářadím

24. září 2021 • 12:00 Autor: Robert Pavelka

Papírové modely, vystřihovánky, "papíráci, skládačky, skládanky, šmikajdy" - ty patří už neodmyslitelně k ábíčku. V redakci ale neustále narážíme na problém: Někteří čtenáři neví, jak na to. A právě pro ty je určen náš seriál. Dozvíte se v něm o pomůckách, metodách a postupech při práci, ať už půjde o vystřihování, lepení nebo dodatečné "finišovací" práce. V prvním díle se podíváme do kufříku s nářadím.

Do kufříku s nářadím budete ukládat základní vybavení potřebné k lepení papírových modelů a vystřihovánek. Někdo zvolí přehledně uspořádané šuple v pracovním stole, jiný třeba krabici, dětský kufřík nebo plastový box na nářadí. Důležité je, že pomůcky na lepení modelů budou na jednom místě. Co k nim patří? Především několik nůžek, pravítek, nožů, lepidlo, štětce, pinzeta a pracovní deska. Pojďme se na nástroje podívat detailně.

Co potřebujete k lepení papírových modelů? Začněme nůžkami. Ideální je mít troje až čtvery, samozřejmě i to záleží na tom, s jakými se vám bude nejlépe pracovat. Rozhodně je dobré mít jedny nůžky s krátkými čepelemi (2-3 cm), protože když se podíváte na stránku plnou dílů, lépe s nimi dokážete vystřihnout i ty malé nebo titěrné.

Je třeba si uvědomit, že ne vždy se model sestavuje podle toho, jak jsou díly očíslovány. Na ty nejmenší se hodí nůžky na nehty; někomu bude vyhovovat provedení se zahnutými čepelemi, ale ne vždy je to výhoda, protože oblé díly většinou stejně nelze střihnout na jedno "cvaknutí". Nůžky středně dlouhé (čepel cca 7 cm) využijete na delší rovné střihy - u stříhání malými nůžkami jsou pravděpodobnější "zuby", které se mohou na vzhledu modelu podepsat. Někomu mohou vyhovovat i velké, dlouhé nůžky, ale většinou je lze použít jen pro hrubé vystřižení dílů.

Poznej svá pravítka

Pravítka jsou rovněž nezbytná a důležitá. Hodí se k rýhování ohybů papíru, ale stejně tak pro vyřezávání částí v dílech. Lepší je mít jedno kratší rovné pravítko v délce kolem 10-15 cm a pak klasické třiceticentimetrové. Určitě je dobré mít alespoň jedno kovové pravítko (dřevěných už se dnes asi nedohledáme), hodí se zejména při řezání odlamovacím nožíkem - u plastových pravítek se může stát, že přes veškerou snahu někdy "zakrojíte" i do pravítka - věřte, že se to stane, než se nadějete. U kovového taková věc nehrozí. Důležitý je i trojúhelník s ryskou kvůli práci s pravým úhlem - nemusí se hodit jen na vystřihovánku, ale při rýsování různých pomocných dílů pro podlepení či zpevnění.

Bez nožů ani ránu

Nožíky budou mít při vaší práci dvojí úlohu. Běžné nože s odlamovací čepelí se hodí pro vyřezávání dílů, někteří modeláři je používají i pro vyříznutí zejména dlouhých dílů, protože je tak zajištěna téměř ideální rovnost. Je v podstatě jedno, zda zvolíte menší či větší provedení, ale nedoporučujeme plastové, protože se velmi často čepel viklá a není zárukou dobré práce.